REZERWACJE: 507 617 858 | Stare Kupiski, ul. Łomżyńska 99

Pomiędzy Starymi i Nowymi Kupiskami znajduje się tak zwana Góra Anielska, wzniosłe wzgórze, o którym krąży mnóstwo podań między ludem
wzmianka o Anielskiej Górze w słowniku Historyczno-Geograficznym Królestwa Polskiego

Dziś z tej góry pozostało wzniesienie, gdyż tony żwiru wywieziono do róznych budowli. Jednak tradycja ustna, przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o tajemnicach góry sa nadal żywe wsród najstarszych mieszkańców Kupisk.
Legenda głosi, że na Anielskiej Górze stał przed wiekami kościół, który zapadł sie pod ziemię. A w południe było słychać, że góra gra i śpiewa anielskimi chórami.

Tradycje ustne o legendach Góry Anielskiej potwierdził również wybitny etnograf - Adam Chętnik. Uważał, ze przed wiekami na wzniesieniu stała pogańska światynia w której mieszkańcy Kupisk oddawali cześć pogańskim bożkom. Jest prawdopodobne, że św. Brunon z Kwerfurtu, który udał się na misje w nasze strony, zburzył świątynię pogańską i założył nową chrześcijańską. Św. Brunon i jego towarzysze byli zakonnikami noszącymi białe szaty. Być może zostali uznani przez mieszkańców za aniołów, zwiastunów nowej religii chrześcijańskiej. Najprawdopodobniej stąd nazwa – Anielska Góra.

Według Tabeli Miast, Wsi i Osad Królestwa Polskiego (W-wa 1827) nazwa Kupiski pochodzi od wyrazu – kupki piasku, wzniesienia. Nasza miejscowość położona jest wsród wzniesień, z których najwyższa była Anielska Góra. Taka samą teorię znajdziemy również w Źródłach Dziejowych.Polska XVI (wyd. W-wa 1883) oraz według Lustracji Województwa Mazowieckiego 1565r (W-wa 1967-1971).

rezerwacje tel: 507 617 858
e-mail: biuro@anielskiewzgorze.com.pl

anielskiewzgorze.com.pl © 2016 | Polityka prywatności i cookies